R

Kraštiečiai kviečiami prisidėti prie judėjimo „Kėdainiai – draugiškas senatvei miestas“, kurio tikslas – bendromis pastangomis siekti tiesioginės naudos senyvo amžiaus žmonėms. Šio tarptautinio judėjimo iniciatoriai Lietuvoje – M. Čiuželio labdaros ir paramos fondas, šią savaitę rajono savivaldybės administracijos patalpose surengęs susitikimą su kėdainiečiais.

          Į susitikimą atvykę kėdainiečiai turėjo idėjų, kaip palengvinti gyvenimą garbaus amžiaus žmonėms: nuo galimybės nemokamai lankytis baseine, „Kėdainiečio bilieto“ įsteigimo viešajame transporte iki šildymo bažnyčioje.

Spartus visuomenės senėjimas kelia vis daugiau klausimų. Kaip padėti garbaus amžiaus žmogui išlikti savarankiškam ir aktyviam? Kaip užtikrinti gyvenimo kokybę, ilgėjant jo trukmei? Ar augantis vyresnio amžiaus žmonių skaičius privers bankrutuoti socialinio draudimo ir sveikatos priežiūros sistemas? Kaip griauti nusistovėjusius stereotipus apie senatvę?
„Kėdainių rajone yra nemažai organizacijų ir gražių iniciatyvų, bandančių spręsti šias problemas. Tačiau jos – pavienės“, – sakė minėtojo fondo direktorius Marius Čiuželis. Pasak jo, visoje šalyje trūksta strategijos, vieningo šių aktualių klausimų sprendimo, kad nevyriausybinių organizacijų, įvairių kitų bendruomenių funkcijos nedubliuotų viena kitos, kad veikla apimtų kuo daugiau senyvo amžiaus žmonių, o ne tuos pačius žmones.

         „Kviečiame prisijungti visas organizacijas, kurios dirba su senyvo amžiaus žmonėmis, sprendžia jų užimtumo, sveikatinimo, slaugos ir globos, bendrosios rūpybos, maitinimo ir kitas problemas. Šią iniciatyvą labai palaiko rajono meras Saulius Grinkevičius, vicemerė Olga Urbonienė, tad Kėdainiai turi galimybę tapti mažųjų miestų lyderiu šioje srityje“, – pabrėžė pašnekovas.

Draugišką senatvei judėjimą inicijavo ir remia Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), kuri siekia, kad senyvų žmonių gyvenimo kokybės, orios senatvės klausimai būtų sprendžiami sistemingai ir vieningai. Prie šio judėjimo prisijungė 33 pasaulio šalys ir 287 jose esantys miestai bei bendruomenės. Pernai pavasarį draugišku senatvei miestu apsisprendė tapti ir Vilnius, kuriame M. Čiuželio labdaros ir paramos fondo iniciatyva susibūrė keliolika organizacijų ir idėjų turintys fiziniai asmenys, kurie šiuo metu siekia atlikti vyresnio amžiaus žmonių apklausą ir išsiaiškinti esmines temas, problemas.

        „Jei sulauksime bendruomenių, organizacijų palaikymo, tokį tyrimą inicijuosime ir Kėdainių rajone, kad išsiaiškintume, ko konkrečiai reikia, kad vyresnio amžiaus kėdainiečiams būtų geriau ir lengviau gyventi. Toks tyrimas padės rajono tarybai nustatyti prioritetus, o turėdamos juos, organizacijos galės imtis konkrečių veiksmų“, – aiškino M. Čiuželis.

Pasak pašnekovo, fondą domina visos sritys, su kuriomis susijęs senyvo amžiaus žmonių gyvenimas. Lietuvoje vykdomas projektas „Sidabrinė linija“ – tai nemokama draugystės ir bendravimo telefonu paslauga garbaus amžiaus žmonėms, kuri neseniai buvo pristatyta ir mūsų mieste.

Fondas su partneriais taip pat brandina idėją įkurti Lietuvoje globos namų tinklą. „Net ir susumavus valstybiniame ir privačiame sektoriuje veikiančius globos namus garbaus amžiaus žmonėms, trūksta mažiausiai dešimties dar tokių įstaigų. Turime planų, susitinkame su potencialiais partneriais, projektuotojais, personalu, tačiau kada ši idėja bus realizuota, dar sunku pasakyti“, – sakė M. Čiuželis.

Laikraščio ,,Kėdainių mugė" informacija